Kettős tűzfalrendszer Zorp Gateway és Cisco tűzfalakkal

2022. július 28.

A Zorp Gateway (Zorp) alkalmazásszintű proxy tűzfal remekül alkalmazható különböző gyártók tűzfalaival együttműködésben, kettős tűzfalrendszert alkotva. Az alábbi esettanulmányban a Cisco eszközeivel való együttműködést szeretnénk bemutatni.


Tartalom

1. A probléma bemutatása
2. A megoldás bemutatása
2.1. Cluster alkalmazása
2.2. A Zorp Gateway nyújtotta előnyök
2.3. Zorp Gateway és Cisco tűzfalak együttes használata
2.4. Gyakorlati példa 1: Zorp Gateway mint külső tűzfal, Cisco mint belső tűzfal
2.5. Gyakorlati példa 2: Zorp mint belső tűzfal, Cisco mint külső tűzfal
3. Konklúzió
4. További anyagok

1. A probléma bemutatása

Vállalati hálózatok esetén fontos, hogy minél magasabb szinten tudjuk azt megvédeni az esetleges külső vagy akár belső támadásoktól. Ennek érdekében a közép- és nagyvállalatok is egyre több hálózatbiztonsági megoldást vezetnek be. Ilyen eszközök többek között a jogosultságkezelés, a tűzfalak, a behatolás detektáló (IDS)[1] és megelőző rendszerek (IPS)[2], illetve a demilitarizált zóna (DMZ)[3] kialakítása. Ezek szakszerű kombinálásával növelhetjük a hálózatunk biztonsági szintjét.

Tűzfalak esetén, a hálózati struktúrát is figyelembe véve, többféle megoldást tudunk alkalmazni. A legegyszerűbb az egy tűzfalból álló, olcsóbb és könnyebb megoldás. Ebben az esetben azonban korlátozottak a lehetőségek a különböző hálózati szegmenseink szeparálására. Ennek veszélye, hogy a tűzfal esetleges sérülékenységének kihasználásával, vagy akár egy rosszul beállított szabály következtében, áttörhető az egyetlen védelmi vonalunk.



[1] IDS: Intrusion Detection System, azaz behatolás detektáló rendszer. Olyan hardver vagy szoftver, ami a hálózatba kötve passzívan figyeli a rajta áthaladó forgalmat, erről elemzést készít, és szokatlan tevékenység esetén riasztani tud.

[2] IPS: Intrusion Prevention System, azaz behatolás-megelőző rendszer. Olyan aktív eszköz, ami a hálózatba kötve vizsgálja és elemzi a rajta áthaladó forgalmakat, ha szükséges, meg tudja szakítani a kapcsolatot.

[3] DMZ: Demilitarizált zóna, egy fizikai vagy logikai alhálózat, aminek a célja elválasztani a külső, nem megbízható hálózatról is elérhető eszközöket a belső hálózattól.

2. A megoldás bemutatása

A kettős tűzfalrendszer

Vállalatunk hálózati biztonságának növelése érdekében jó megoldás lehet egy kettős tűzfalrendszer kialakítása.

A megoldás alapja, hogy külön tűzfal szűri az internetről érkező külső hálózati forgalmat a két tűzfal között kialakított demilitarizált zóna (DMZ) felé. A DMZ-ben található szerverek kommunikálhatnak külső hálózatokkal, a belső hálózat felé viszont külön korlátozott kapcsolattal rendelkeznek. Forgalmuk - a teljes befelé irányuló forgalommal együtt - áthalad a belső tűzfalon, amely mögött húzódik a belső hálózat.

A kettős tűzfalrendszer általános felépítése

1. ábra - A kettős tűzfalrendszer általános felépítése


A rendszer implementációja költségesebb, mint az egy tűzfalas megoldás, hiszen több tűzfalat és hálózati eszközt igényel, illetve figyelnünk kell rá, hogy kettős tűzfal esetén két helyen kell a szabályrendszerünket felépíteni és karbantartani. Ezek mellett azonban számos előnye közé tartozik, hogy a külső tűzfal kompromittálása csak az első védelmi vonal elesését jelenti, időt ad annak detektálásához, és a szükséges lépések megtételéhez. Megakadályozza továbbá a támadó közvetlen hozzáférését a belső hálózathoz, mivel a DMZ-ből csak erősen korlátozott kommunikációt engedünk a belső hálózat irányába.

A fenti megoldást a következőképpen tehetjük még biztonságosabbá és robosztusabbá:

  • a két tűzfalhoz különböző gyártó termékeit használjuk

  • célszerű egy hardveres és egy szoftveres megoldást ötvözni

  • praktikus különböző funkcionalitású eszközöket párosítani a skálázhatóság növelése szempontjából

A kettős tűzfal megoldás fent említett előnyei kiegészülve a különböző eszközök tudásával és tulajdonságaival egy sokkal biztonságosabb és magas szinten finomhangolható rendszert hoznak létre.

2.1. Cluster alkalmazása

Fontos szempont lehet a minél magasabb rendelkezésre állás érdekében mind a külső, mind a belső tűzfalak clusterben való alkalmazása is. Ez esetben az elsődleges eszköz esetleges meghibásodása esetén a forgalmat át tudjuk irányítani a másodlagos tűzfalra. Emellett megkönnyíti a frissítéseket is, mivel nem kell az éles rendszert tesztelés nélkül módosítani, hanem először el tudjuk végezni a másodlagos (nem aktív) tűzfalon a frissítést, ezután átterelni rá a forgalmat, majd frissíteni a cluster másik tagját, és ezután visszairányítani rá a forgalmat. Ha valamilyen probléma merülne fel a frissítést követően, könnyedén vissza tudunk állni a másik node-ra, nem okozva ezzel nagyobb fennakadást a hálózati forgalom kiszolgálásában.

2.2. A Zorp Gateway nyújtotta előnyök

A Zorp Gateway alkalmazás proxy tűzfal egy rendkívül rugalmas, jól testreszabható többfunkciós hálózatbiztonsági szoftver:

  • Alkalmazás szinten képes szűrni vagy akár módosítani az adott forgalmat, megvédve ezzel a kritikus rendszereket a magas szintű külső és belső támadásoktól.

  • A Deep Packet Inspection (DPI) technológiát alkalmazva, a forgalom egészét vizsgálva - beleértve a hálózati csomag tartalmát is - tudja szűrni a hálózati protokollok szabványait (standards), és az erre vonatkozó beállított szabályokat sértő kapcsolatokat.

  • Rugalmas architektúrájának és programozható konfigurációjának köszönhetően bármilyen biztonsági szabályrendszert képes követni, akár a Zero Trust modellt is.

  • A Zorp Gateway lehetővé teszi a titkosított csatornák kezelését magas szintű titkosítás támogatása mellett, illetve az azon áthaladó teljes forgalom felügyeletét és szűrését, mindezt alkalmazás szinten. Emellett segítségével titkosíthatjuk a nem titkosított vagy régi, már nem támogatott hálózati protokollokat is.

  • A Zorp Gateway menedzsment felületén a cluster is könnyen beállítható és kezelhető. Ugyanitt a konfigurációk konzisztenciáját is könnyű megtartani, illetve követni.

2.3. Zorp Gateway és Cisco tűzfalak együttes használata

Az alábbi esettanulmányban a kettős tűzfalrendszer alkalmazásának lehetőségeit vizsgáljuk meg, a Zorp és a Cisco tűzfalak használatával.

A Zorp Gatewayt például egy Cisco ASA vagy FirePower tűzfallal kiegészítve egy sokrétű, megbízható és magas szinten finomhangolható tűzfalrendszert hozhatunk létre. Ahogy korábban láttuk, érdemes különböző gyártók termékeit ötvözni, emellett célszerű egy hardveres és egy szoftveres megoldást alkalmazni. Esetünkben, a Zorp tűzfal oldalról a szoftveres, a Cisco tűzfal részéről pedig a hardveres (appliance) kritérium teljesül.

A Zorp Gateway alkalmazás proxy tűzfal által kínált magas szintű protokollszűrési lehetőségek, illetve a Zorp nyújtotta, jelenleg ismert legerősebb titkosítási képességek nagyszerűen kombinálhatóak a Cisco vagy bármelyik másik gyártó (pl. Checkpoint, Fortinet, Juniper, Palo, Alto, stb.) megoldásaival.

A felépítés szempontjából két lehetőségünk van, aszerint, hogy melyik tűzfal hol helyezkedik el. Azt, hogy melyik a megfelelő megoldás, számos körülmény befolyásolhatja:

  • a szükséges funkcionalitás

  • a meglévő rendszer bővítési lehetőségei

  • a vállalati vagy külső szabályozások

Az alábbiakban a Cisco tűzfal megoldásaival való együttműködésre mutatunk példákat.

2.4. Gyakorlati példa 1: Zorp Gateway mint külső tűzfal, Cisco mint belső tűzfal

Az alábbi példában egy olyan kettős tűzfalrendszert mutatunk be, ahol a Zorp Gateway áll a külső oldalon és egy Cisco tűzfal (ASA, FirePower) a belső oldalon.

Az internet felől egy Zorp tűzfal szűri a kintről érkező hálózati forgalmat a két tűzfal között kialakított DMZ zóna felé. A DMZ kialakítható a két tűzfal között vagy közvetlenül a Zorp egyik interfészén is. Az itt található szerverek az internetről, illetve a belső hálózatról is elérhetőek, a befelé irányuló forgalmuk viszont erősen korlátozott. A belső tűzfal, ami esetünkben egy Cisco ASA vagy egy Firepower, védi a belső hálózatot, és kezeli a DMZ és a belső hálózat közötti kapcsolatot.

Ez a megoldás hasznos lehet például egy sok telephellyel rendelkező vállalat esetén, amelynek több, kisebb fiókirodája is van. A telephelyeken sok esetben nincs magas szintű forgalmi szűrés, egy Cisco router vagy egy Cisco ASA biztosítja az átjárót az internetre. A működéshez szükséges belső szerverek elérését a telephelyek és a központ között kialakított site-to-site VPN kapcsolat biztosítja, amely jellemzően egy Cisco ASA vagy FirePower eszközön keresztül történik. A kettős tűzfalrendszer kialakításánál ezen eszköz funkcionál belső tűzfalként, így a site-to-site (S2S) kapcsolatokat azonos gyártójú eszközök kezelik, a belső hálózatot pedig módosítás nélkül továbbra is elérik. A Zorp külső tűzfalként való alkalmazása lehetővé teszi a DMZ-hez tartozó eszközök szeparálását, illetve segítségével titkosíthatjuk a nem titkosított vagy gyengébb titkosítással rendelkező kapcsolatokat is. Emellett akár a fiókirodák internetelérését is át lehet irányítani a központ felé a Zorp tűzfalon végzett protokoll- és tartalomszűrés céljából.

Példa a Zorp, mint külső tűzfal és Cisco, mint belső tűzfal kettős tűzfalrendszerben való alkalmazására

2. ábra - Példa a Zorp, mint külső tűzfal és Cisco, mint belső tűzfal kettős tűzfalrendszerben való alkalmazására


Több kisebb iroda helyett egy nagyobb (központi) iroda esetén is kiváló megoldás egy Zorp tűzfal alkalmazása kettős tűzfal kialakításához. A felhasználók internetre irányuló forgalmát a fenti példához hasonlóan, alkalmazás szinten leszünk képesek szűrni.

Tegyük fel például, hogy vállalatunk az internet irányába csak a TCP/80 (HTTP) és TCP/443 (HTTPS) portok használatát engedélyezi a felhasználóknak. Azon tűzfalak, amelyek nem képesek alkalmazás szinten elemezni a forgalmat, csupán protokoll, forrás és cél port, illetve forrás és cél IP cím alapján tudják szűrni a hálózati csomagokat. Ezt a fajta szűrést viszonylag egyszerűen ki lehet játszani, ha például a felhasználó egy SSH tunnelt épít ki egy külső szerverrel az engedélyezett portok valamelyikére. A Zorp Gateway-el azonban ez könnyedén kiszűrhető, mivel egy HTTP proxyt használva az adott tűzfalszabályon a forgalom HTTP protokoll ellenőrzésen fog átesni. Mivel a fenti példában leírt kapcsolat sérti ezt, így az blokkolásra kerül egy naplóbejegyzés kíséretében. Az egyes proxyk maximálisan testre szabhatóak, akár saját proxyt is írhatunk hozzá.

2.5. Gyakorlati példa 2: Zorp mint belső tűzfal, Cisco mint külső tűzfal

Az alábbi példában a Zorp - Cisco kettős tűzfalrendszer egy egyszerűbb, általánosabban használt esetét mutatjuk be, ahol a Zorp Gateway áll a belső oldalon, és egy Cisco tűzfal a külső oldalon.

Mivel a forgalom alkalmazás szinten történő elemzése és szűrése minden esetben lassabb és erőforrásigényesebb egy egyszerű csomagszűrővel történő szabályozásnál, ezért a proxy tűzfalak elé helyezett külső tűzfal jellemzően egy egyszerűbb csomagszűrő tűzfal (pl. Cisco ASA). A külső tűzfal elsődleges célja tehát előszűrni a befelé irányuló forgalmat, ezáltal tehermentesíteni a belső tűzfalat, amelynek így már csak a releváns forgalmat kell alkalmazás szinten szűrnie.

Példa a Zorp, mint belső tűzfal és Cisco, mint külső tűzfal kettős tűzfalrendszerben való alkalmazására

3. ábra - Példa a Zorp, mint belső tűzfal és Cisco, mint külső tűzfal kettős tűzfalrendszerben való alkalmazására


Előfordulhat az is, hogy egy már meglévő Cisco tűzfalat szeretnénk kiegészíteni kettős tűzfalrendszerre a korábban leírt előnyök kihasználása céljából. A Zorp belső tűzfalként történő alkalmazásánál úgy tudjuk bővíteni a hálózatot, hogy nem kell változtatnunk az internet átjárón.

3. Konklúzió

A minél magasabb védelmi szint elérése érdekében célszerű az olcsóbb, ám alacsonyabb védelmet nyújtó, egy tűzfalas megoldásokat kettős tűzfalrendszerre bővíteni. A kettős tűzfalrendszer lehetővé teszi többek között a DMZ-ben lévő, internetről is elérhető szerverek szeparációját, ezáltal csökkenthetjük a belső rendszerünk kitettségét a kívülről érkező veszélyeknek. A kettős tűzfalrendszer hatékonyságát növeli, ha tűzfalaink két különböző gyártótól származnak, például ha meglévő hardveres tűzfalmegoldásunkat a Zorp szoftveres tűzfalmegoldásával ötvözzük. A Zorp tűzfal kiválóan kiegészíti a Cisco ASA és Firepower tűzfalakat kettős tűzfalrendszer alkalmazása esetén.

A Zorp Gateway által kínált kimagasló protokollszűrési képesség, illetve a jelenleg ismert legerősebb titkosítási lehetőségek nagyszerűen kombinálhatóak bármelyik másik gyártó (pl. Cisco, Checkpoint, Fortinet, Juniper, Palo Alto) megoldásaival is, amennyiben a cél egy magasabb szintű biztonság elérése kettős tűzfalrendszerrel.

4. További anyagok

Zorp Gateway főoldal

Próbaverzió igénylése